Ajankohtaista
Naisille oma "Kuntokymppi" 2012. Muutamia toivomuksia on tullut että naiset voisivat osallistua omana sarjanaan, tämä toteutuu ensivuonna.
Työpaikkajoukkekilpailun lahjakoritit Lappajärven Kivitippuun arvonnassa voitti ABB.n joukkue: Kari Palomaa, Hannu Taimisto, Riku Pelttari ja Frej Torp. Onnea voittajille!
Vaasa-maraton tapahtumaan osallistui 490 josta 19 vain keskeytti.
Parhaasta tuloksesta vastasi Katarina Skräddar IF Lenken naisten puolimaratonilla 1.20.46.6. Hänen tulos on kesän Suomentilastossa 5:ksi paras. Tulos uupuu vain 50 sek. naisten Mestariluokan tuloksesta. Vaasa-maraton kaikkien aikain tilastossa hän sijoittuu samoin videnneksi. Muita luokkatuloksia samalla matkalla, Annika Rikberg Vörå IF ajalla 1.29.40.8 = B-lk, Emely Häger Nykarleby 1,39.48.6 = C-lk, N50 Armi Lehtola Seinäj.keskusair. 1.36.08.5 = C-lk. Vielä voisi mainita N60 Tuula Lahdenperän IF Drott 1.42.22.9 puolimaraton tulos.
Miesten parhaita tuloksia Juha Laitinen SSU maratonilla 2.53.06.1 ja Kaj Potin Wärtsiä maratonilla 2.59.34.6 sekä puolimaratonin voittaja Jan Kaas Wärtsilä 1.17.15.3 nämä kaikki on C-lk tuloksia.
Minimaraton keräsi ennätysmäärän osallistujia
Perinteinen Minimaraton juostiin Vaasa maratonin yhteydessä la 3.9.2011. Mukana oli paljon innokkaita juoksemisesta kiinnostuneita lapsia ja heidän vanhempiaan. Kaikkille Minimaratoonille osallistuville lapsille annettiin Vaasan Vasaman lahjoittamat mitalit ja mehua juoksun päätteeksi. Nuorimmat alle 7v juoksivat yhden ratakierroksen (400m) ja yli 7v juoksi kaksi ratakierrosta. Liitteessä kuvia ja nimiä osallistuneista Minimaratoonareista LUE LISÄÄ..>
CHIP – Ajanotto / Vaasa maraton 2011
Vaasa maratonilla käytetään Emit-chip -ajanottojärjestelmää. Kilpailukansliassa osanonton varmistuksen yhteydessä jaetaan Chipit. Muista kiinnittää ajanotto Chip oikeaan jalkaasi Chippi ulospäin ja sarjanumero alaspäin kts. linkkiä! Lue lisää...> Ilman Chippiä ei tule aikaa.
Ennakkoilmoittautuneita noin 400
Puolimaraton on Vaasa maratonilla suosituin. Puolimaratonille on ennakkoilmoittatuneita noin 300. Jälki-ilmoittauneita on tavallisesti tullut lisää noin 200 osallistujaa.
"Minimaraton" lapsille juostaan la 3.9. klo 12.00
Vaasa maratonin yhteydessä juostaan perinteinen "Minimaraton" Kaarlen kentällä. Alle 7v juoksevat yhden ratakierroksen eli 400m ja yli 7v kaksi ratakierrosta. Osallistuminen on maksuton ja kaikkille Minimaratonille osallistuneille annetaan mitalit ja mehua juoksun päätteeksi.
Joukkukilpailuun Ilmoittautuneet
Työpaikkajoukkeukilpailuun ilmoittautui 35 joukkuetta. ABB:ltä ilmoittautui peräti 10 joukkuetta ja Wärtsilästä 8 joukkuetta. Tässä linkissä ....> ilmoittautuneet joukkueet
Jälki-ilmoittautuminen
Vaasa maratonille voi jälki-ilmoittautua Kaarlen kentällä:
pe 2.9 klo 17.00 - 20.00
la 3.9 klo 9.00-11.30
Työpaikkajoukkuekilpailu 4x10,55km
Työpaikkajoukkuekisa on samanlainen kuin aikaisempina vuosina ainoastaan matka on muuttunut, ja naisille on oma sarja. Maratoonin ja puolimaratoonin osallistuja voi ensimmäisen kierroksen väliajalla halutessaan osallistua joukkuekisaan samoin "Kuntokymppiläiset" voivat osallistua.
Kaikkien työpaikkajoukkuekilpailuun osallistuneitten kesken on arvontapalkintona neljän hengen lahjakorttipaketti yhdelle joukkueelle sisältäen hemmottelua 2 vrk. ajan Lappajärven Kivitipun kylpylässä. Lue lisää...>
MiniLättan tuote-esittely.
Kaarlen kentällä la 3.9.2011 klo 12.00 alkaen Lue lisää...>
EPU.n Pm-maraton edustusoikeus
EPU.n Pm-maraton on EPU.n yleisurheiluseurojen urheilijoille ja osallistujalla täytyy olla esittä voimassa oleva kilpailulisenssi.
"Kuntokympille" alle 15 vuotiaat maksutta
Kuntokympille halutaan kannustaa uusia maratoonarin alkuja mukaan kokemaan maratonin tunnelmaa ja kenties myöhemmin kiinnostumaan kestävyysliikunnasta. Kuntokympillä otetaan kaikille aika jos ei halua omaa aikaansa tulosluettelossa näkyville niin se voidaan jättää julkaisematta. Kaikki osallistujat saavat maraton mitalin heiti maaliin tullessa.
Ohjeita DEXAL urheilujuomien käytöstä
Vaasa- Maratonilla urheilujuomana on DEXAL light appelsiini
Onnistuneen liikuntaelämyksen kannalta on tärkeintä nauttia riittävästi nestettä suorituksen aikana. Miedosti glukoosia, fruktoosia ja maltodekstriiniä sisältävä urheilujuomaliuos pieninä määrinä 15–20 minuutin välein nautittuna imeytyy paremmin kuin pelkkä vesi. Kun tunnet janon, olet jo ehtinyt menettää runsaasti nestettä – ja parhaan suorituskykysi!
V 2010 infoa:
Joukkuekilpailussa lähelle tilastoennätystä
ABB.n joukkue voitti 20v tauon jälkeen. Aika puuttui vain 7 sekunttia Wärtsilän hallinnoimasta reittiennätyksestä. Taso oli hyvä, sillä kolme parasta joukkuetta alitti 6 tuntia
Naisten joukkuekilpailussa juostiin myös hyviä aikoja. Niillä ajoilla olisi sijoittunut hyvin yleisessä joukkuekilpailussakin. Voittaja Yrkeakademi tytöt ovat harjoitelleet hyvin ja nauttivat juoksuharjoittelusta hyvässä kaveriseurassa. Lupasivat tulla ensivuonna uudelleen Vaasa-maratonille.
Kuvassa naisten voittajajoukkue Yrkeakademin: Linda Backlund, Marie-Louise Carp, Maria Lund ja Ann-Louise Ljung

Ilmoittautuneita 699.
Maaliin juoksi 586 keskeyttäneitä ainoastaan 9.
Poisjääntejä oli runsaasti vaikka sää oli mitä parhain. Aamusta oli pilvitä joka päivän kuluessa selkeni aurinkoiseksi, 12-14 asteen lämpötila, hyvin vähäinen tuuli. Eli olosuhteet oli hyvät ja huolto toimi hyvin, tarjottavaa riitti.
Keskeyttäneitä aika pieni määrä joka näkyy tulosluetteloissa.
Maratonin voittajan Teemu Pikselän 2.39.26 tulos on lähes A-lk.
Samoin puolimaratonin miesten kolme parasta Jussi Nurmi, Ami Laamo ja Jussi Okkonen sekä M40 sarjan kärkikaksikko ajat olivat hyviä. Taso puolikkaalla yleisesti oli pitkästä aikaa oikein hyvä.
Naisten puolimaraton oli myös tasokas. Forssan Salamien Stina Haikka ja Nakkilan Vireen Paula Nurmi kävi tiukan kamppailun voitosta Stinan aika 1.26.09 ja Paulan aika 1.26.19 tulokset reilusti A-lk. oli kilpailun parhat tulokset, sijoittuu kaikkienaikain tilastoihin 16 ja 17 sijoille. N40 Vasaman Tiina Puronvarsi ja N50 Armi Lehtolan voittivat ikäluokkansa hyvillä tuloksilla.
Skootterin arvonnan voitti Johan Mattfolk IF KRAFT
Kaikkien ennakkoilmoittauneitten kesken arvottiin Skootterin (SprintWind 50ccc). Onnea Johanille. Kuvassa Juhan ja skootteri

Minimaraton 2010
Tälläkin kerralla oli runsas osallistujamäärä. Kaikkille Minimaratonille osallistuneille annettiin Autoliike Lähdemäen lahjoittamat mitalit ja mehua juoksun päätteeksi. Lue lisää...>
Työpaikkajoukkuekilpailuun naisten sarja
Muuten työpaikkajoukkuekisa on samanlainen kuin aikaisempina vuosina, mutta naisille lisättiin oma sarja. Toivottavasti täten saadaan paljon lisää naisjuoksijoita mukaan.
Kaikkien työpaikkajoukkuekilpailuun osallistuneitten kesken on arvontapalkintona neljän hengen lahjakorttipaketti yhdelle joukkueelle (arvo noin 800€) sisältäen Hemmottelua 2 vrk. ajan Lappajärven Kivitipun kylpylässä.
Kunniamaratoonarit Mauri Öljymäki ja Paavo Saari
He ovat juosseet 25 kertaa täyden Vaasa - Maratonin maaliin saakka ja vielä hyvillä ajoilla. Heidät nimetiin Kunniamaratoonareiksi ja saavat osallistua tulevilla Vaasa - Maratoneilla maksutta.
Parhaimmat onnittelut Maurille ja Paavolle!
Ensimmäinen arvontapalkinto Janne Saariselle
04.08.2010
31.7 mennessä ennakkoilmoittautuneitten kesken arvottiin ASUS PC 1001 HA Minikannettava tietokone. Arvontapalkinnon voitti Janne Saarinen Hyllykalliolta. Onnea Jannelle!
Seuraava arvonta johon osallistuu kaikki ennakkoilmoittautuneet on heti 27.8 jälkeen ja silloin arvotaan SprintWind 50cc skootteri.
|